Danas slavimo naš 9. rodjendan!

Kada smo davne 2009. godine stvorili SB project, nismo ni sanjali kako će narednih devet godina izgledati. Sarađivali smo sa velikim klijentima, korporacijama, fondacijama, ali i sa porodicama i pojedincima na najrazličitijim projektima. Crtali smo, projektovali, istraživali, pisali, učili i usavršavali se zbog nas samih, ali pre svega zbog vas. Izlagali smo i objavljivali radove, osvajali nagrade, ali važnije od toga jesu ljudi koje smo na ovom putu upoznali i kojima smo našim radom pomogli. Putovali smo i živeli po svetu u potrazi za novim inspiracijama, ali stizali i da uživamo u nezaboravnom čaju u Šangaju, mirisu pastela na Monmartu, muzici fada na ulicama Lisabona, bojama Kopenhagena, užurbanosti Njujorka, mirisu orhideja na Havajima, šumama eukaliptusa u okolini Sidneja…

Sa svih putovanja vraćali smo se bogatiji za jedno iskustvo koje je iniciralo kreativnost narednih projekata. To nas je navelo da se vremenom usmerimo ka prepoznatljivom stilu – obojenom minimalizmu.

Uz velike promene i još veće planove uplovljavamo u našu desetu godinu i kao poklon vama, uz najavu našeg bloga, dajemo vam 9 saveta kako da unesete boje u svoj prostor.

1. Koristite pravilo 60-30-10

Ako posmatramo određeni prostor kao celinu, uvek je najlakše na početku vezati se za pravilo 60-30-10. To znači da treba koristiti primarnu boju, najčešće neutralnu 60%, sekundarnu, takođe neutralnu 30% i sa 10% treba uvesti akcentujuću boju.

2. Pažljivo birajte boje i njihovu kombinaciju

Psihologija boja proučava uticaj boja i njihovih nijansi na ljudsko ponašanje. Dokazano je da boje utiču na naše raspoloženje i da mogu proizvesti različite emocije. Tako se crvena boja smatra živom bojom, bojom snage, energije, ali i agresije. Ima fizički uticaj na ljude – stimuliše i ubrzava puls. Plava je boja intelekta koja nas, za razliku od crvene boje, stimuliše na mentalnom nivou. Podstiče komunikaciju, efikasnost, mir, ali se može posmatrati i kao hladna boja sa odsustvom emocija. Žuta se, sa druge strane, smatra emotivnom bojom koja odiše optimizmom, kreativnošću i njen uticaj na nas je fiziološki. Zelena boja jeste boja balansa, harmonije, odmora. Kako će pojedinac reagovati na određenu boju zavisi od njegovog starosnog doba, pola, kulturološkog miljea iz kojeg potiče itd. Zato je neophodno pažljivo odabrati boju koja odgovara korisnicima prostora i funkciji koju taj prostor obavlja. O pojedinačnim bojama i njihovim načinima korišćenja u enterijeru govorićemo u narednim blogovima.

Kada je reč o kombinaciji boja postoje tri najosnovnija načina. Prvi, kojim se mi najčešće rukovodimo, jeste uvodjenje akcentujuće boje u neutralni prostor. Više intenzivnih boja može se, za početak, kombinovati na dva načina – biranjem komplementarnih ili suplementarnih boja. Komplementarne boje jesu boje koje se nalaze jedna nasuprot druge u krugu boja (crvena i zelena, plava i narandžasta, žuta i ljubičasta). Izbor komplementarnih boja najčešće će pasti na formalnije prostore koji su vizuelno zahtevniji. Suplementarne boje jesu boje koje se nalaze jedna pored druge u krugu boja i podstiču mir i harmoniju (crvena i narandžasta, žuta i zelena, plava i ljubičasta).

3. Obratite pažnju na valer i kontrast

Valer jeste čistoća boje, tačnije količina svetla u nekoj boji. Tamne boje doživljavamo kao „teže“. One imaju svojstvo da vizuelno „smanjuju“ ili „skraćuju“ prostor. Svetle boje, sa druge strane, vidimo kao „lakše“ i njihovo korišćenje može vizuelno „proširiti“ neki prostor. Tako, na primer, bojenjem plafona u tamniju boju određeni prostor možemo doživeti kao znatno niži, dok svetle zidove vidimo kao udaljenije.

Kontrast je, takođe, karakteristika na koju treba obratiti pažnju. Prostori kod kojih su korišćene boje slabog kontrasta, po pravilu su mirniji i monotoniji, dok se prostori većeg kontrasta čitaju kao jasniji, definisaniji i dominantniji.

4. Zid dominantne boje

Životni ili poslovni prostor može se lako oživeti bojenjem zida koji želimo potencirati u specifičnu boju. Prilikom odabira boje potrebno je voditi računa o prethodnim stavkama i jasno odrediti namenu prostora i efekat koji želimo postići.

5. Komad nameštaja u boji

Boja se u neutralni, minimalistički prostor može uvesti i kroz nameštaj u boji, bilo da je reč o jednom komadu nameštaja koji odskače svojom bojom, stilom i dizajnom (tzv. statement furniture) ili o grupaciji nameštaja dominantnije boje.

6. Biljke i cveće

Dekorativna biljka ili cvetni aranžman, uneće boju u svaki prostor, a mogu postati i svojstveni element dizajna enterijera. Prilikom izbora biljaka treba voditi računa o njihovoj poziciji u prostoru, količini svetla koju zahtevaju i efektu koji se njima želi postići.

7. Umetnička dela i detalji

Prostor može ostati neutralan, monohromatski, minimalistički, a boje se mogu uvesti putem dekorativnih detalja, fotografija ili umetničkih dela. Neutralno okruženje posebno će istaći umetničko delo, dok će ono poslužiti kao svojevrsni prostorni akcenat.

8. Osvetljenje

Osvetljenje jeste jedan od najvažnijih elemenata uređenja nekog prostora i o njemu ćemo posebno pisati u nekom od narednih blogova. Ovde ćemo samo reći da se boje mogu uneti i preko osvetljenja. Lampa može postati deo umetničke skulpture, a grupa osvetljenja deo prostorne instalacije.

9. Tekstil

Takođe, tekstil može igrati važnu ulogu u oživljavanju nekog prostora. Neutralni prostori mogu se akcentovati zavesama, tepisima, prekrivačima, jastucima određenih boja, šara i teksture, uz vođenje računa o njihovom pravilnom uklapanju i kombinovanju.

O svemu ovome i mnogim drugim temama više u narednim blogovima. Ostanite uz nas…