Reč ekologija potiče od starogrčke reči οἶκος, što u osnovnom značenju predstavlja dom. Ekologija se, dakle, može shvatiti kao nauka o odnosu prema ličnom okruženju, prema prostoru sa kojim se identifikujemo i domu za koji smo emotivno vezani.
Termin eko danas je postao jedan od najčešćih prefiksa – eko-hrana, eko-materijali, eko-uređaji, eko-arhitektura, eko-sela. Eko-prefiks predstavlja robu u čistijem svetlu, uklapajući je u vodeće trendove i novi ekološki stil života.
Pojam eko-objekta, odnosno ekološke gradnje, označava objekat izgrađen uz minimalan uticaj na okolinu, prirodnim i obnovljivim materijalima, sa ciljem uštede energije i formiranja zdravijeg okruženja. Da bi kuća bila ekološka najmanje 85% materijala od kojih je sagrađena mora da bude prirodnog porekla.

Tradicionalno graditeljstvo

Ranko Radović je napisao da „narodno, tradicionalno graditeljstvo nije stil, nego pogled na svet i na život, na prirodu i na duh mesta, stav prema životnim procesima i materijalima, prema podneblju i autentičnosti“.
Projektovanje u skladu sa prirodom ima korene u prošlosti. Tradicionalno graditeljstvo je kontekstualno i ekološko. Pored činjenice da su tradicionalne kuće građene lokalnim prirodnim materijalima, prema principima pasivne arhitekture, njihov kvalitet i značaj je mnogo veći od toga. One su deo tradicije, kulture i duha mesta. Graditeljstvo ruralnog područja je naša veza sa prošlošću i tradicijom.

Savremeno graditeljstvo
Ekološke i energetski efikasne kuće možemo podeliti na :
1. Pasivne
2. Aktivne
3. Pasivno – aktivne

Pasivne kuće
Pasivne kuće koriste principe odgovornog arhitektonskog projektovanja poput položaja objekta, orijentacije, oblikovnih karkteristika i materijalizacije. Pasivni sistemi deo su projektantskih odluka i stavova.

Najčešći pasivni principi mogu biti:
1. ORIJENTACIJA KUĆE NA TERENU – Orijentacija objekta na terenu odnosi se na njegovo pozicioniranje u odnosu na strane sveta, sezonske promene Sunčeve putanje i dominantne vetrove. Dobra orijentacija obezbeđuje dovoljnu količinu dnevnog osvetljenja, pravilnu prirodnu ventilaciju i podstiče pasivno grejanje i hlađenje.
2. SISTEMI ZA ZAŠTITU OD PREKOMERNOG SUNČEVOG ZRAČENJA – Ovi sistemi sprečavaju pregrevanje objekta tokom leta i smanjuju energiju potrebnu za hlađenje objekta i u njih se ubrajaju: brisoleji, vegetacija, kapci i žaluzine, nadstrešnice i dr.
3. ORIJENTACIJA PROSTORIJA UNUTAR KUĆE – Pravilnom orijentacijom prostorija unutar kuće, prema najpovoljnijim stranama sveta, može se smanjiti upotreba energije neophodna za grejanje i hladjenje, veštačko osvetljenje i dr.
4. MATERIJALI – Materjali igraju veliku ulogu u efikasnosti termičkog omotača (elemenata koji razdvajaju grejani od negrejanog prostora). Oni se dele na konstruktivne, termoizolacione i materijale završne obrade. Mogu biti prirodni i veštački, a za odabir adekvatnog materijala neophodno je i da on bude ekološki.
5. VENTILACIJA – Principi koji se primenjuju su: ventilatori, zidna krila, poprečna ventilacija, kule vetra… Njihov cilj je pospešivanje prirodne ventilacije objekta.
6. VEGETACIJA – Upotreba vegetacije u arhitekturi utiče na ustedu energije u zgradama i smanjenje ambijentalnih temperatura. Ona može biti krovna i fasadna („zeleni“ krovovi i „zelene“ fasade).
7. BOJA – Boja je važan faktor koji utiče na količinu Sunčevog zračenja i toplote koja će se apsorbovati ili reflektovati. Svetlije boje bolje reflektuju Sunčevo zračenje, dok ga tamnije apsorbuju.

Aktivne eko kuće
Aktivne kuće, za razliku od pasivnih, uvode nove elemente – aktivne sisteme – čijim se posredstvom obezbeđuje komfor.

U aktivne sisteme ubrajamo:
1. VETRENJAČE – Vetrenjače su sistem pomoću kog se generiše elektirčna energija iz energije vetra. Ovi sistemi mogu biti individualni i centralizovani.
2. GEOTERMALNE TOPLOTNE PUMPE – Pumpe koriste geotermalnu enegriju, tj. enegriju iz tla i proizvode enegriju za grejanje i hlađenje, kao i za energiju za grejanje vode.
3. SOLARNI KOLEKTORI – Reč je o uređajima koji pretvaraju apsorbovanu Sunčevu energiju u toplotnu i najčešće se koriste za zagrevanje vode koja se može ili koristiti u domaćinstvu ili u toplotnom sistemu.
4. FOTONAPONSKI SISTEMI – Ovi sistemi generišu električnu energiju i dele se na individualne i centralizovane sisteme.
Pasivno – aktivne kuće podrazumevaju primenu i pasivnih i aktivnih principa na jednom objektu.

Održivi razvoj podrazumeva aktivnosti usmerene ka dugoročnom planiranju koje za cilj ima omogućavanje istih životnih uslova budućim generacijama. Ekološke kuće, kao vid nove interpretacije principa tradicionalnog graditeljstva, predstavljaju primer savesne graditeljske intervencije koja će upravo tim budućim generacijama obezbediti kvalitetne uslove života i bazu za razvoj arhitekture koja svoje korene pronalazi u nasleđu.