UPOTREBA DRVETA U ENTERIJERU

Drvo je prirodan građevinski materijal. Njegova primena vezuje se za period prvih skrovišta, nakon čega je pronašao primenu i u drugim fazama razvoja arhitekture. Gradeći tradicionalne kuće čovek je drvo koristio prvenstveno za konstrukciju, a u zavisnosti od podneblja i za oblogu fasada, krovova, izradu pokućstva i dr. Upravo zbog svoje istorijske podloge, ovaj materijal percipiramo kao element koji simbolizuje dom, toplinu i unosi tradicionalnu notu u savremene prostore. Drvo se zbog izbora boja i tekstura može koristiti u najrazličitijim enterijerima od tradicionalnih do savremenih.
Drvo je dobar toplotni izolator, akumulira toplotu i ostaje projatno na dodrir duže vreme. Reguliše vlažnost vazduha u prostoru, te se zbog ovih karakteristika može koristiti i u toplim i u hladnim prodručjima. Reč je o ekološkom, biorazgradivom i obnovljivom materijalu. Iako se može postaviti pitanje kako seča šuma može imati pozitivan efekat na okruženje, činjenica je da je emisija štetnih gasova prilikom obrade drveta neuporedivo manja nego kod drugih materijala. Takođe, zbog svojih izolacionih karakteristika, upotreba drveta može uticati na smanjenje energije za grejanje i hlađenje. Drvo je jak i postojan materijal koji emituje minimalno elektrostatičko zračenje. Dobar je i zvučni izolator. Zbog svih ovih karakteristika, kao i zbog svoje estetike, drvo ima široku primenu u enterijeru – koristi se kako za konstruktvine elemente i obloge, tako i za nameštaj. Ipak, treba imati na umu njegovu pravilnu zaštitu i adekvatno tretiranje, jer kao prirodni materijal ima tendenciju slabljenja tokom vremena.

POD
Drvo se u enterijeru najčešće upotrebljava za oblogu podova. Postoje različiti tipovi drvenih podova, ali se najčešće upotrebljava parket i brodski pod. Osnovna razlika između parketa i brodskog poda je u veličini dasaka. Za parket se najčešće koriste manje drvene ploče u različitom rasporedu, dok se brodski pod pravi od većih dasaka punog drveta.

ZID
Korišćenje drvenih obloga na zidovima rezultuje stvaranjem tople atmosfere i postizanjem tradicionalne estetike enterijera. Debljine drvenih obloga se kreću od 0,4 do 3 centimetra i zavise od veličine dasaka ili panela. Mogu se lepiti direktno za zid ili imati svoju podkonstrukciju. Potkonstrukcija je uglavnom potrebna ukoliko je površina koja se oblaže većih dimenzija. Kao obloga zidova i plafona, drvo se može koristiti u vidu: lamperije, laminatnih obloga, drvenih talpi, oblica i poluoblica.

PLAFON
Drvo se može koristiti i za oblogu i obradu plafona. Pored dobre akustike, u kombinaciji sa osvetljenjem može dati zanimljive rezultate.

KONSTRUKTIVNI ELEMENTI U ENTERIJERU
Drvo se koristi i kao konstruktivni element u arhitekturi. Zadržavanje vidljive konstrukcije u enterijeru i posebna obrada stubova, greda i rogova može znatno uticati na finalnu estetiku prostora.

NAMEŠTAJ I DETALJI
Drveni nameštaj ima mogućnost da se prilagodi različitim stilovima. Drvo je obrađeno na različite načine, ili je gotovo sirov komad upotrebljen kao elment. Njegova skulptoralnost i priroda materijala omogućavaju dizajnerima nekonvencionalan pristup. U današnje vreme organska lepota drveta sve više dolazi do izražaja.